Olanaklarımız

Underground (Fab- Lab, Maker Lab, Pro-Lab)
Underground, yaratıcı fikirlerin projelere dönüştürülüp geliştirilmesine imkân sunan üretim donanımlarına sahip dijital fabrikasyon laboratuvarı ve bir etkinlik alanıdır. İnovasyonun ortaya çıkması için gerekli teknik ve sosyal donanıma sahip olacak olan bu alan sadece Yakın Doğu Üniversitesinin değil aynı zamanda KKTC’nin de inovasyon, maker ve girişimcilik hareketleri için bir buluşma noktası olacaktır.

2-102 yaş aralığında etkinlikler yaparak inovasyonu tüm kitlelere yaygınlaştırmak, aynı zamanda belirtilen yaş grubunu hedef yaş grubu belirleyerek bu aralıkta yer alan hedef kitleye yönelik projeler ve etkinlikler üretmek en önemli amaçlarımızdan bir tanesidir.

Underground içerisinde üç tane profesyonel seviyeye yakın laboratuvar kurulmaktadır. Bu laboratuvarlar

  • 3D Lab: Farklı tekniklerle üç boyutlu baskı teknolojisi kullanabilen cihazların bulunduğu laboratuvarımızdır.
  • Craft Lab: Talaşlı üretim altyapısına sahip laboratuvarımızdır. CNC teknolojisini de içerisinde barındırmaktadır.
  • Bio Lab: Temel biyolojik testlerin yapılabileceği laboratuvarımızdır.

Bu laboratuvarlardan sorumlu olacak araştırmacılarımız ile birlikte üniversite içi veya üniversite dışından araştırmacılar, girişimciler kurulacak web sitesi üzerinde geliştirilecek randevu sistemi ile randevu alarak sorumlular eşliğinde kullanabileceklerdir.

Ayrıca Underground bir etkinlik alanıdır. 2-102 yaş arasını ilgilendiren inovasyon, teknoloji geliştirme, projelendirme, fikir üretme, girişimcilik ve sosyal sorumluluk temalarında etkinliklere ev sahipliği yapacaktır. 7/24 yaşayan ve canlı bir alan olması hedeflenmektedir.

Co- Working Space
NERITA Co Working Space, inovasyonu seven, yeni fikirlere açık olan ve aktif olarak olumlu değişim için çalışan bir topluluğu bir araya getirerek KKTC’ye bu yönde olumlu bir soluk getirmeyi hedefleyen bir oluşumdur.

Birlikte büyümenin gücüne inanan bir ekip olarak, girişimcilerin birlikte büyümesine destek sağlayacak bir alanın kurulması çalışmaları başlamıştır. Günümüzde yükselen açık inovasyon yaklaşımı ve birlikte büyüme çalışmalarının gerçekleşebileceği bir alan olan Co-Working Space’te dışarıdan (üniversite dışından) girişimci olmak isteyen şirketlere yer ve belirgin hizmetler sağlanacaktır.

Sağlanması planlanan hizmetler

  • Açık Ofis / Adres
  • Ortak Toplantı Mekanı
  • Ortak Workshoplar / Eğitimler / Etkinlikler
  • Underground kullanım imkanı

Kuluçka

Ön kuluçka ve Kuluçka Sistemi
Ön kuluçka sistemine dahil olacak yeni iş fikri sahiplerine mentorluk desteği verilerek, iş fikirlerinin her anlamda test edilmesi, geliştirilecek ürünlere yönelik pazar analizi yapılması, iş fikirlerinin ürüne dönüşme ve ticarileşme noktasında yapılması gereken faaliyetlerin her aşamasında gerekli danışmanlık ve eğitim hizmetleri sağlanmaktadır. Bundan sonraki aşamada firmaların kuluçka firması olması beklenir. Kuluçka olan firmalar, Teknik ve idari konularda danışmanlık ve mentorluk hizmetlerinden, şirketleşme, ticarileşme, uluslararasılaşma faaliyetlerinden, altyapı ve ortak mekanları kullanacağı ücretsiz ofis desteğinden ve işletme gideri bedelinden muaf olacakları imkanlardan faydalanabilmektedir.