Yakın Doğu Üniversitesi ile Özay Günsel Çocuk Üniversitesi “FIRST Robotik Competition” Düzenleme Komitesinde Temsil Edildi…
Date Added: 14 Mart 2020, 12:10
Last Updated Date:26 Mart 2020, 12:14

Yakın Doğu Üniversitesi ile Özay Günsel Çocuk Üniversitesi öğrencileri robotik bilimine yakınlaştırma, robotiği yaygınlaştırma hedefiyle mucit Dean Kamen’ın kurduğu FIRST® (For Inspiration and Recognition of Science and Technology) Vakfı etkinliklerinden olan Uluslararası “FIRST Robotics Competition” Türkiye Ulusal Düzenleme Komitesinde yer aldı.
Yakın Doğu Üniversitesi NERITA’da görevli Öğretim Görevlisi Şefik Emre Coşkun ve Özay Günsel Çocuk Üniversitesi Genel Sekreteri Duygu Kaptanoğlu Coşkun, Türkiye’de Fikret Yüksel Vakfı liderliğinde İstanbul’da 10 farklı ülkeden, 102 takımın katılımıyla düzenlenen FIRST Robotic Competition ulusal düzenleme komitesinde yer alarak Yakın Doğu Üniversitesi ile Özay Günsel Çocuk Üniversitesini temsil ettiler.

Vakfın, Türkiye Ulusal Düzenleme Komitesinde yer alan Duygu Kaptanoğlu Coşkun ve Şefik Emre Coşkun, yıl içerisinde etkinlik organizasyonunun planlanması ve düzenlenmesi sürecine destek olacaklar.

Gençlere bilim ve teknoloji alanlarında ilham vermeyi amaçlayan ve STEM (Science, Technolgy, Engineering, Arts and Maths) alanlarında aktif çalışma yapmalarına olanak sağlamayı amaçlayan Vakıf, Dünya’nın her yerinde sponsorlar ve gönüllülerin desteği ile çalışma ve etkinliklerini yürütüyor.
Yarattığı duyarlı profesyonellik kavramı ve ortaya koyduğu değerlerle çocukların ve gençlerin rekabet ederken dost olmayı, birlikte çalışmayı, yaratıcılıkları ile mühendislik becerilerinin geliştirmelerine katkı sağlayan Vakıf, dünyada düzenlenen farklı etkinliklerle yüz binlerce çocuğa ve gence ulaşıyor.

Farklı Yaş Gruplarına Göre Yarışmalar Düzenleniyor…
Uluslararası bir gençlik organizasyonu olan FIRST, 09-18 yaş grubu öğrencilere yönelik “FIRST Robotics Yarışması”, “FIRST LEGO Ligi”, “FIRST Lego League Jr.”, FIRST LEGO League Jr. Discovery Edition” ve “FIRST Tech Challenge” yarışmalarını yürütüyor.